Other Awards and Fellowships
Jean-Lou Chameau Research Excellence Award
- 2022 Candas Oner
- 2019 Fikret Atalay and Mahdi Roozbahani
- 2017 Mahdi Roozbahani
- 2015 Alejandro Martinez
- 2014 Nortey Yeboah
CEE Bill Schultz Graduate Teaching Assistant Award
- 2020 Heijintao Huang, John Huntoon, Lynnae Luettich, Shaivan Shivaprakash
- 2017 Zhongkun Ouyang
- 2016 Longde Jin
- 2014 Yixuan Sun
- 2002 Greg Hebeler
- 2001 Amr Elhakim
- 2000 Alec McGillivray
CEE Best PhD Thesis Award
- 2018 Wencheng Jin
- 2012 Joan M. Larrahondo
- 2010 Jongwon Jung
- 2008 Alec McGillivray
Outstanding Graduate Head Teaching Assistant Award
CEE Student Leadership Award
CEE Best Undergraduate Research Award
ASCE Dames & Moore Fellowship
Geosynthetic Institute Fellowship
Anchor Environmental Scholarship
Association of Drilled Shaft Contractors Graduate Scholarship
- 2020 John Huntoon
- 2018 Seth Mallett
- 2018 Nicholas Sianta
- 2007 Catherine (Black)McGillivray
- 1999 Billy Camp
- 1998 Jason DeJong
- 1996 Gina Kates
DFI Educational Trust Best Student Paper Award
East Asia and Pacific Summer Institute (EAPSI) Fellowship
- 2004 Greg Hebeler
- 1998 Darren Zywicki
Fullbright Graduate Fellowship
- 2002 Andrew Fuggle
- 1997 Maria Guimaraes
Georgia Mining Fellowship
Georgia Tech - GE Foundation Faculty Coupon Award
Georgia Tech Presidents Fellowship
- 2005 Robert Hurt
- 2000 Matthew Evans
- 1999 William Camp
- 1999 Scott Deaton
- 1999 Gregory Hebeler
- 1999 Catalina Orozco
- 1999 Angelica Palomino
- 1997 Jason DeJong
- 1997 Gina Kates
NAT 2008 Tunneling Prize
NSF/MAE Field Mission Fellowship
- 2001 Scott Deaton
- 1999 Gye-Chun Cho
National Defense Science and Engineering (NDSEG) Graduate Fellowship
National Science Foundation Graduate Fellowship
- 2001 Matthew Evans
- 1999 Angelica Palomino
- 1996 Catalina Orozco
Schnabel Engineering Fellowship
Texaco/Star Enterprises Scholarship
GeoEngineers Graduate Fellowship
- 2006 J. Alfredo Fernandez
Gene Boyd - Vulcan Materials Scholarship/Fellowship
- 2010 Douglas Cortes
- 2003-2004 Angel Palomino
- 1999 Mar? Guimaraes
- 2001-2002 Julio Valdes
- 1999-2000 Mar? Guimaraes
- 1997 Linbing Wang and Ariel Rubin
- 1995 Erol Tutumluer
W.J. van Reenen Fellowship
- 2006 Matthew D. Evans
- 2005 Holli Jones
- 2004 Kellie Sak
- 2003 Kellie Sak
- 1999 Jeff Smith
- 1998 Ethan Cargill
- 1997 John Harpring
Poets & Quants’ list of the 100 “best and brightest” MBAs